Skocz do zawartości

Pigułki antykoncepcyjne dla nieletniej

antykoncepcja antykoncepcja hormonalna tabletki antykoncepcyjne ginekolog

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 Euforia

Euforia

Rozkręca się

• Members
  • PipPip
  • 11 postów
  • MiejscowośćKraków

Napisano pią, 16 lis 2012 - 15:25

Od jakiegoś czasu stosuję ze swoim chłopakiem prezerwatywy jednak już parę razy przeżywałam przez nie stres bo zawiodły... Zdecydowałam się, że zacznę brać pigułki antykoncepcyjne. I tu moje pytanie - chcę iść do ginekologa aby mi zrobił badania i je przepisał. Ale czy nie będzie problemu z tym, że jestem nieletnia? Nie chcę i nie mogę iść do lekarza z mamą - ona ma dość "tradycyjne" poglądy na temat sexu.

#2 Aneta Mod

Aneta Mod

Moderator Forum

• Moderators
  • 20 postów

Napisano sob, 17 lis 2012 - 05:25

Zgodnie z polskim prawem nastolatka do 18 roku życia pozostaje pod opieką prawnych opiekunów. To oni decydują miedzy innymi o sposobach leczenia. Jak zatem wygląda sprawa pigułek antykoncepcyjnych dla nastolatek?

U większości ginekologów nie ma z tym problemów. Środowisko lekarzy ginekologów w znakomitej większości stoi na stanowisku, że skoro współżycie seksualne jest prawnie dozwolone po ukończeniu 15 roku życia, to taka młoda kobieta ma prawo do antykoncepcji.

Na wizytę możesz przyjść sama - lekarz nie ma obowiązku informowania rodziców o wizycie oraz przepisanych pigułkach. Jeżeli jednak w gabinecie pojawiłby się rodzic (np. przy kolejnej wizycie), na jego rządanie, lekarz ma obowiązek przekazać informacje o podjętym leczeniu i przepisanych tabletkach antykoncepcyjnych.

Możesz przeczytać także artykuł "Antykoncepcja dla nastolatków" - tam dowiesz się więcej o metodach antykoncepcji.
Moderator forum TeenZone.PL - Antykoncepcja - Metody antykoncepcji - Pierwszy raz - Problemy związane z dojrzewaniem

#3 Marti

Marti

Rozkręca się

• Members
  • PipPip
  • 19 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano pon, 19 lis 2012 - 06:42

Mogę tylko potwierdzić słowa poprzedniczki - byłam przed weekendem u ginekologa po raz pierwszy po pigułki antykoncepcyjne. Nie było żadnego problemu - badanie, wywiad i recepta. Lekarz wiedział, że jestem nieletnia, nie robił jakichkolwiek uwag ani nic z tych rzeczy. Jak gadałam z qmpelami - jakakolwiek z nich nie miała problemu z uzyskaniem recepty na tabletki.

#4 joyful

joyful

Początkujący

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisano śro, 21 lis 2012 - 16:19

Jesteś pewna, że chcesz brać te tabletki?
Moja przyjaciółka w wieku 17 lat zaczęła współżyć w chłopakiem, poszła do ginekologa i też bez problemu dostała te tabletki. Ale teraz w wieku 26 żałuje tego. Jest już cztery lata po ślubie i razem ze swoim mężem chcą mieć dziecko. Nie bierze tabletek od 5 lat, ale ma problemy z zajściem w ciąże. Pewnego dnia przyszła do mnie uradowana z testem ciążowym - "jestem w ciąży, patrz!!". Cieszyłyśmy się. Jednak po dwóch miesiącach okazało się, że płód jest martwy - jego serduszko przestało nagle bić. Strasznie się załamała. Od tego czasu minął rok, ale ona nadal to przeżywa. Po rozmowie z ginekologiem okazało się, że duży wpływ na zaistniałą sytuację mogły mieć właśnie te tabletki antykoncepcyjne które zażywała.
Zastanów się, czy na prawdę warto je brać.
Decyzja należy do Ciebie.

#5 Marti

Marti

Rozkręca się

• Members
  • PipPip
  • 19 postów
  • MiejscowośćŁódź

Napisano śro, 21 lis 2012 - 21:51

Joyful, smutna historia ale raczej z pigułkami antykoncepcyjnymi to nie miało nic wspólnego, a jeżeli takie coś powiedział jej ginekolog to chyba sam siebie pogrążył - a właściwie swoją wiedzę. Nie jest to szczególną tajemnicą, że przez pierwsze 2-3 miesiące po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych organizm musi się uregulować, szczególnie po wieloletnim przyjmowaniu tabletek. Później następuje proces wręcz przeciwny - u wielu kobiet wstępuje wzmożona płodność i bardzo często się zdarza, że są to bliźnięta :D To dlatego, że organizm oszczędzał przez długi czas brania pigułek komórki jajowe. A już na 100% nie ma to wpływu na przyszłą ciążę.

Ale pigułki mogą mieć niekorzystny wpływ jeżeli są źle dobrane - dlatego lekarze robią badania aby dobrać odpowiednie pigułki, gdyż różnią się ona swoim składem.

Tak mi to tłumaczyła Pani ginekolog, takie też informacje można znaleźć w materiałach medycznych... sama się o to dowiadywałam bo chciałabym kiedyś mieć dzieciaczki :D

#6 Zadra

Zadra

Stały bywalec

• Members
  • PipPipPip
  • 152 postów
  • MiejscowośćBydgoszcz

Napisano pią, 23 lis 2012 - 09:22

Z jednej strony smutna historia ale z drugiej uśmiałam się czytając to, szczególnie, że takie bzdury był w stanie wypowiedzieć ginekolog. Albo to konował, który nie ma pojęcia co gada i takich lekarzy to powinno się eliminować albo po prostu powiedział cokolwiek na odczepne.

Z doświadczenia - koleżanki, siostra, wiem, że po odstawieniu pigułek nie ma szczególnego problemu z zajściem w ciążę, choćby się je brało ponad 15 lat - przykład mojej siostry. A żeby było śmieszniej - tak jak wspomniała Marti, urodziła dwie śliczne bliźniaczki :D

Pigułki antykoncepcyjne nie są szkodliwe - ale muszą być dobrane przez lekarza, który wykona odpowiednie badania bo to są hormony, które wpływają na cały organizm. Jak słyszę, że laski opowiadają, że tyją po pigułkach a w tym samym czasie obżerają się bez pamięci - śmiech mnie ogarnia.

Tabletki antykoncepcyjne występują w wielu rodzajach, w wielu różnych dawkach hormonów i nawet dziewczyny z tendencją do tycia mogą je stosować - grunt aby wybrać odpowiednie tabletki.

Dodatkowo pigułki antykoncepcyjne łagodzą lub całkowicie eliminują bóle miesiączkowe - to wiem po sobie. Są też specjalne takie, dla dziewczyn z dużym trądzikiem lub tych, którym rzuca się wąsik, i one bardzo ładnie leczą cerę i niwelują nadmierne owłosienie.
Jak mi nie dadzą - ukradnę. Dostanę to czego pragnę!

#7 KarolaZ

KarolaZ

Stały bywalec

• Members
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • MiejscowośćWrocław

Napisano sob, 01 gru 2012 - 10:21

Dokładnie.. tak jak piszecie dzieczyny - ten ginekolog chyba musi przejść jakieś szkolenie, bo kto to widział, żeby lekarz takie bzdury opowiadał? Tabletki mają swój negatywny wpływ, ale jeśli np. zajdzie się w ciążę w pierwszych miesiącach po ich odstawieniu, to wiadomo hormony.. działają niezbyt korzystnie na organizm.. jednakże nie są takie straszne. Ja próbowałam 3 rodzajów tabletek, zanim znalazłam te, które mi w całości odpowiadały.. nazywały się 'Stediril30'.. wcześniej przed nimi brałam inne, ale czułam się po nich strasznie słabo, przytyłam, miałam zmienne nastroje.. a odkąd przeszłam na Stediril to czuję się tak samo, jak czułam zanim zaczęłam brać tabletki :) Jeśli chce się zajść w ciążę, to trzeba pamiętać, że minimum pół roku wcześniej (dla bezpieczeństwa!) rzeba odstawić tabletki hormonalne i pozwolić organizmowi się całkowicie zregenerować..

#8 Anetkaaa

Anetkaaa

Stały bywalec

• Members
  • PipPipPip
  • 125 postów
  • MiejscowośćSuwałki

Napisano pią, 07 gru 2012 - 18:20

jasne, że pigułki są nieszkodliwe i jak dla mnie to najlepszy środek antykoncepcyjny, ale też metodą prób i błędów musiałam dojść do tych tabletek, które mi odpowiadają w 100% :)  tak jak napisały dziewczyny powyżej - jak chce się świadomie zajść w ciążę i jest się na to gotową, to trzeba odstawić tabletki minimum pół roku przed planowanymi staraniami o dziecko..

#9 Julka

Julka

Stały bywalec

• Members
  • PipPipPip
  • 137 postów
  • MiejscowośćToruń

Napisano pią, 14 gru 2012 - 23:56

ale głupot się tutaj można naczytac i pośmiać przy okazji :) jeśli chodzi o tabletki to są akurat jednym z łatwiejszych i prostszych form antykoncepcji, jedyny ich minus to hormony, które na pewno mają jakiś wpływ na funkcjonowanie kobiecego organizmu, jednak z czasem organizm albo się do nich przyzwyczai albo nie będzie tolerował, jednak wydaje mi się, że jak jesteś niepełnoletnia to obecność Twojej mamy będzie oczywista.

#10 Meliska

Meliska

Stały bywalec

• Members
  • PipPipPip
  • 142 postów

Napisano sob, 15 gru 2012 - 13:19

Ja też jak poszłam na wizytę do ginekologa i rozmawiałam z nim na temat antykoncepcji, pytałam o tabletki i powiedział, że owszem zrobi mi badania i wybierzemy takie, które będą odpowiednie dla mojego organizmu, ale recepte na nie wystawi mi dopiero jak przyjdę z mamą, więc myśle, że nie będzie problemu bo z mamą też mam już przedyskutowany ten temat i w sumie cieszy się, że myślę o zabezpieczeniach, bo jak to powiedziała, nie chce być jeszcze teraz babcią :)

#11 GosiaQ

GosiaQ

Stały bywalec

• Members
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano nie, 16 gru 2012 - 17:40

bo dla kobiety jest bardzo ważną i istotną kwestią znalezienie tego jednego i dobrego ginekologa, który będzie jej odpowiadał we wszystkim, ja przerobiłam trzech różnych i dopiero trafiłam na tego, którego wybrałam, który wydawał mi się wporządku i chodzę do niego już kawał czasu, nigdy nie ma z niczym problemu, zawsze mnie wysłucha jak mam jakiś problem, doradzi, pomoże, da skierowanie na badania, wypisze recepte jesli trzeba :)

#12 Mekaj

Mekaj

Stały bywalec

• Members
  • PipPipPip
  • 34 postów

Napisano śro, 21 maj 2014 - 14:37

Sorry, że odgrzewam temat, ale nie chcę tworzyć nowego. Czy znacie jakiegoś godnego polecenia ginekologa w Warszawie? Jestem tu od niedawna (studiuję w tym mieście). I chciałabym pójść po antykoncepcję. A wiem, że to się wiąże także z badaniami ;/ które mnie bardzo stresują ;/

#13 moniczka

moniczka

Stały bywalec

• Members
  • PipPipPip
  • 223 postów

Napisano śro, 21 maj 2014 - 15:29

Nie stresuj się ponieważ nie ma czego ;) Ginekolog naoglądał się tego tyle w swoim życiu, ze naprawdę taka wizyta nie jest dla niego nowością.
Jeśli się bardzo denerwujesz to mogę polecić Ci moją pani doktor ginekolog, do której chodzę już od dłuższego czasu. To pani Agata Mandes , która aktualnie przyjmuje w Centrum Medycznym WellMed przy ulicy Długiej w Warszawie. Świetna specjalistka, ma dużą wiedzę, zawsze chętnie doradzi, wszystko Ci wytłumaczy a przede wszystkim potrafi wprowadzić miłą i niekrępującą atmosferę.
Pozdrawiam.
...publiczność okazuje największe nieposłuszeństwo, na jakie jest w stanie się zdobyć. Milczy. W ten sposób mówimy, że nie ma zgody. Nie ma aprobaty. Wszystko jest nie tak.

#14 Coolka

Coolka

Stały bywalec

• Members
  • PipPipPip
  • 132 postów

Napisano pią, 20 cze 2014 - 06:23

Ja mogę polecić doktora Macieja Ruszkowskiego. Pracuje na Inflanckiej, ale ma też swój gabinet. Świetny lekarz, prowadził mi ciąże. Do tego jest przemiły i ma ogrom cierpliwości. Tylko  ciężko się do niego dodzwonić i dostać, więc najlepiej byloby iść do gabinetu i tam się umawiać do niego na pierwszy raz. Gabinet ma na Polnej, ale już nie pamiętam numeru, bo już na pamięć tam trafiam :)

#15 Solaris

Solaris

Początkujący

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisano pon, 29 cze 2015 - 21:53

Jeśli ukończy się 16 lat, to można bez opiekuna iść do ginekologa i poprosić o dobranie antykoncepcji. Ja taką przyjmowałam już w liceum, ze względu na bardzo bolesne i obfite m-czki. Raz w m-cu lądowałam na izbie przyjęć szpitala, ponieważ mdlałam z bólu. Dopiero zastrzyk p-bólowy mi pomagał. Dzisiaj na takie problemy można wybrać tabletki anty, które zmniejszają ilość m-czek 1 na kwartał. Ale ponad 10 lat temu gdy miałam te problemy nie były one jeszcze w PL dostępne.

#16 Truskaweczka90

Truskaweczka90

Stały bywalec

• Members
  • PipPipPip
  • 45 postów

Napisano czw, 15 paź 2015 - 18:13

Moja koleżanka poszła do ginekologa po swoje pierwsze pigułki. Dostała vibin mini. Brała któraś ? Macie jakieś opinie

#17 Truskaweczka90

Truskaweczka90

Stały bywalec

• Members
  • PipPipPip
  • 45 postów

Napisano śro, 30 gru 2015 - 00:29

Ale chyba zanim Ci przepisał dał skierowanie na badania?

#18 abra

abra

Rozkręca się

• Members
  • PipPip
  • 24 postów

Napisano śro, 09 lis 2016 - 19:27

każda kobieta powinna przejść badania przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej i o wyborze tabletek powinien zadecydować lekarz

#19 majakowalik

majakowalik

Początkujący

• Members
  • Pip
  • 7 postów

Napisano sob, 24 cze 2017 - 11:14

Wyświetl postUżytkownik abra dnia śro, 09 lis 2016 - 19:27 napisał

każda kobieta powinna przejść badania przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej i o wyborze tabletek powinien zadecydować lekarz

Niestety wszyscy wiemy, ze nie zawsze tak to wyglada. Dziewczyny! jak tylko lekarz chce wam przepisac tabletki bez badan uciekajcie! Zmiencie lekarza, idzcie do porzadnego. Zle dobrane tabletki moga narobic wiele szkod.. Wiem z autopsji. Na szczescie teraz mam juz odpowiednio dobrane po serii badan. Stosuje Belare i wszystko jest juz w porzadku

#20 Therese

Therese

Rozkręca się

• Members
  • PipPip
  • 23 postów

Napisano sob, 01 lip 2017 - 12:09

@majakowalik ma rację! Nie wyobrażam sobie tabletek bez recepty. Taki przypadkowe mogą wywołać wiele szkód. Sama miałam problem z dobraniem odpowiednich, bo układ hormonalny to naprawdę powżna sprawa. Tego nie wolno lekceważyć! Ja ostatecznie po konsultacji z ginekologiem zdecydowałam się na wkładkę hormonalną levosert która uwalnia tylko jeden hormon i w dodatku jeszcze reguluje cykle miesiączkowe. Słysząłyście o tej metodzie? Może zapytajcie swojego gino?

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: antykoncepcja, antykoncepcja hormonalna, tabletki antykoncepcyjne, ginekolog