Skocz do zawartości

Nie umiem się uczyć!

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 UrbanLegend

UrbanLegend

Stały bywalec

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisano sob, 10 sty 2015 - 11:48

Mam duży problem z nauką. Mianowicie wygląda to tak, że idę do pokoju swojego, wyłączam komputer, telefon wyciszam, muzykę wyłączam, wyciągam książkę i próbuję powtarzać. Właśnie, próbuję.
Po kilku minutach myślę o kompletnie czym innym, wracam do książek i powtarzam... Po kilku minutach znowu bujam w obłokach. Zmuszam się do powtarzania, wkuwania ale kompletnie mi to nie wychodzi, bo co kilka minut myśli uciekają w innym kierunku.
W konsekwencji nie nauczę się na sprawdzian, czy na kartkówkę. Przedtem nie było takich problemów, jak miałem 10-11 lat jakoś uczyłem się, może nie byłem bardzo skupiony ale na odpowiedź umiałem się nauczyć. Problem zaczął się w wieku 12-13 lat. Tyle, że przedtem było mniej materiału to i oceny byly lepsze... Teraz mam zagrożenia na półrocze.

Próbuję się nauczyć ale za chwilę gapię się w okno, myślę o dziewczynie, o kumplach albo nawet jakieś zdanie w podręczniku mi się skojarzy z czymś i zaczynam nad tym myśleć kompletnie innymi kategoriami.
Zasłaniałem sobie nawet okno ale wtedy gapię się w ścianę czyli wychodzi na to samo.
Tak spędzam godzinę czy więcej na nauce a potem nic nie pamiętam :(

Ma ktoś pomysł dla mnie jak się zmusić do nauki?

#2 I<3Music

I<3Music

Stały bywalec

• Members
  • PipPipPip
  • 82 postów

Napisano sob, 10 sty 2015 - 14:33

Może rysowanie mapy myśli Ci pomoże? Podczas rysowania będziesz musiał się na tym skupić i trudno będzie Ci myśleć o czymś innym, a dodatkowo wiele z tego zapamiętasz.
"to nie jest prawda co wykrzykują afisze
prawdę nosimy w zaciśnięty chustach
okrutna jest i nazbyt ciężka
więc dźwigamy ją sami..."
Zbigniew Herbert "Ze szczytu schodów" Raport z oblężonego miasta

#3 Agatoja

Agatoja

Stały bywalec

• Members
  • PipPipPip
  • 763 postów

Napisano sob, 10 sty 2015 - 14:41

Średnio mózg człowieka potrafi ,, skupić się " na jakieś 20 minut, potem należy zrobić krótką przerwę. Istnieje 7 obszarów mózgu, u każdego w innej proporcji rozwiniętych. Ty masz problem z obszarem ,, koncentracji uwagi " (tak samo z resztą, jak ja). Jak już wcześniej napisałam przeczytaj lekcję na głos (to ważne), ale nie rób tego dłużej niż 20 minut, potem zrób przerwę (ok.5 minut), później przeczytaj to znowu na głos, a później zrób mapkę myśli lub przećwicz to w praktyce (w zależności od tego co to jest, może też ktoś cię przepytać). Możesz też słuchać utworów, wspomagających naukę, podkreślać słowa-klucze czy robić sobie obrazki do lekcji. Stosować różne techniki pamięciowe... (jeżeli chcesz, to Ci je wypiszę, bo w swoim czasie się tym mocno interesowałam), ale pamiętaj, że najważniejsze jest to, żebyś ty CHCIAŁ SIĘ NAUCZYĆ, nauczyć się dla siebie, dla nikogo innego. ;)

#4 Karmelek

Karmelek

Stały bywalec

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisano nie, 11 sty 2015 - 23:55

Ja problemów z nauką nie mam, ale cóż... czasami nadchodzi coś w stylu kartkówki z angielskiego czy sprawdzianu o początkach państwa polskiego i coś po prostu muszę wykuć, a nie robię tego z przyjemnością, tylko z musu.

Najdziwniejsze jest to, że ja właśnie tak nie umiem - w ciszy, spokoju, pełnym skupieniu, chyba, że coś mnie wciągnie. Zazwyczaj włączam muzykę albo jakieś "Trudne Sprawy", trochę popatrzę w zeszyt, na chwilę popatrzę w telewizor, zjem coś itd. Potem znowu wracam do notatek (najlepiej samodzielnie napisanych, dobrym sposobem jest wzięcie zwykłej, białej kartki i wypisanie wszystkich rzeczy do nauczenia - krótko i zwięźle), przypominam sobie wszystko, i po którymś razie to do głowy wchodzi. Najważniejsze też jest, żeby rozumieć to, czego się uczysz. Dobrym sposobem też jest oglądanie filmów dokumentalnych, różnych programów na dany temat, czytanie artykułów w internecie - pamiętam, jak raz pani z historii chciała nam przybliżyć pewien temat i włączyła... jeden z odcinków "Był sobie człowiek". Tak, ludzie mający po 15 lat siedzą w klasie i oglądają bajki :D

Napisałeś, że czasem zdanie w podręczniku z czymś ci się kojarzy - zapamiętaj to skojarzenie i to wykorzystaj. To też w sumie jedna z technik zapamiętywania. Jak masz możliwość, to poproś kogoś, żeby cię przepytał, wtedy będziesz miał okazję sprawdzić, ile już umiesz.

Kiedy nauczyciele odpytują kogoś na lekcji, staraj się tego słuchać. Jakie pytania zadają, jakich odpowiedzi oczekują... inni lubią konkrety, inni dokładne wyjaśnienia, inni zwracają większą uwagę na formę wypowiedzi... Czasami nawet nic nie umiejąc, można tak podejść daną osobę, że nawet jakieś 3 się dostanie. U mojej byłej nauczycielki biologii to nawet na 5 zazwyczaj wystarczyło tylko trochę pomyśleć ;)

#5 UrbanLegend

UrbanLegend

Stały bywalec

• Members
  • PipPipPip
  • 103 postów

Napisano śro, 14 sty 2015 - 21:35

Dziękuję za odpowiedzi! W skojarzeniach chodziło o to że zdanie powoduje skojarzenie np. z dziewczyną i od razu zaczynam o Niej myśleć a nie o nauce.

Cytat

Dobrym sposobem też jest oglądanie filmów dokumentalnych, różnych programów na dany temat, czytanie artykułów w internecie

Mnie to ciekawi, mam dużo filmów przyrodniczych na video (czytała Krystyna Czubówna :D)  ściągam odcinki Galileo i oglądam.
Wiedza podana w takiej formie jest dla mnie o wiele przystępniejsza niż ta z podręczników.

#6 Inga

Inga

Początkujący

• Members
  • Pip
  • 3 postów

Napisano sob, 23 maj 2015 - 10:06

Czasem szkoła to po prostu nie jest najlepsze miejsce na naukę, choć chodzic do nie trzeba, wiadomo. Warto poszukać platform e-learningowych, które proponują nieco inny sposób na naukę. Według mnie najlepsza do nauki matematyki jest www.zrozummatme.pl. Można tam do woli powtarzać wybrany materiał, są testy które podpowiedzą co się umie a czego nie, są zadania do rozwiązania. Wszystko robisz w swoim tempie, bez nadzoru :)

#7 Mysza99

Mysza99

Stały bywalec

• Members
  • PipPipPip
  • 95 postów

Napisano śro, 16 lis 2016 - 14:32

Może spróbuj zamiast z książek korzystać z bardziej skondensowanych materiałów naukowych. Twoim problemem jest z tego  co opisałaś brak umiejętności do wybierania najważniejszych informacji. Korzystaj np. z artykułów naukowych tutaj masz przykład http://artvocado.pl/...agrodzie-nobla/
Dzięki wiedzy podanej w formie esencjonalnej łatwiej zapamiętasz niezbędne informacje.

#8 bananasheikh

bananasheikh

Początkujący

• Members
  • Pip
  • 2 postów
  • MiejscowośćWarszawa

Napisano śro, 12 kwi 2017 - 08:43

Ooo kilka dni temu napisałam post na ten temat na swoim blogu: Jak sie uczyć, żeby się nauczyć? Tu masz link:http://staniszek.pl/jak-sie-uczyc/
Musisz sie zastanowić o czym konkretnie myślisz w momencie, gdy siegasz do książek, bo problem ewidentnie tkwi w tym, że bujasz w obłokach. Aby nauka była owocna trzeba odświeżyć umysł i rozwiązać problemy, by o nich nie myśleć.
W poście napisałam jakich metod najlepiej używać, by nauka była przyjemniejsza i wszystko lepiej wchodziło do głowy :)

#9 Izka123

Izka123

Rozkręca się

• Members
  • PipPip
  • 26 postów

Napisano pon, 24 kwi 2017 - 11:25

mapy myśli bardzo dużo pomagają :)

#10 hipka

hipka

Rozkręca się

• Members
  • PipPip
  • 22 postów

Napisano czw, 09 lis 2017 - 20:47

jak nie umiesz się uczyć, to zacznij korzystać z opracowań. Mniej materiału, same konkrety i jest to łatwiejsze. Jak chcesz mogę Ci polecić fajną stronę https://www.granice....-tadeusz/160605 jest tam mnóstwo fajnych podpowiedzi, myślę że będziesz zadowolona.

#11 lisek.amadeusz@tlen.pl

lisek.amadeusz@tlen.pl

Początkujący

• Members
  • Pip
  • 4 postów

Napisano wto, 14 lis 2017 - 15:40

a z nauka to tak właśnie roznie bywa. Niektórzy polecaja czekolade, niektórzy orzechy a ja mysle ze strata czasu. Moja siostra nie mogla sie za nic nauczyc jezyka niemieckiego. Wiec rozwiazanie bylo proste zapisac do szkoly jezykowej https://lincoln.edu....zyk-niemiecki/. I proszę mówi biegle. spryciara wykorzystala system nauki i stosuje zasade tez w szkole i idzie calkiem niezle

#12 hipka

hipka

Rozkręca się

• Members
  • PipPip
  • 22 postów

Napisano wto, 28 lis 2017 - 23:40

a próbowałaś na przykład z języka polskiego nie czytać lektur, tylko opracowania, streszczenia tak by nauki było mniej a jakość wiadomości taka sama? https://www.granice.pl tutaj jest świetna strona z opracowaniami. Może to pomoże Ci polubić naukę, albo przynajmniej sprawić że będzie znośniejsza. To samo z innymi przedmiotami, spróbuj kupić jakieś vademecum.