Skocz do zawartości

Jaki język warto zacząć?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 rozsadnie

rozsadnie

Stały bywalec

• Members
  • PipPipPip
  • 82 postów

Napisano pią, 03 lip 2015 - 12:12

Umiem angielski (na poziomie C1). Kiedyś miałam styczność z francuskim (ale umiem się ledwo przedstawić) i rosyjskim (ogarniam cyrylicę, ale też nie za wiele). Chciałabym porządnie sie nauczyć jakiegoś języka, ale myślę też o tym, żeby potem było to doceniane, np w rozmowach o pracę.

Jakie języki są najbardziej przyszłościowe?

#2 kryśku

kryśku

Stały bywalec

• Members
  • PipPipPip
  • 176 postów

Napisano wto, 07 lip 2015 - 09:31

moze nie zaczynaj nowego tylko wroc do francuskiego? z tego co wiem dobry maja w krk w lincolnie ;) mysle, ze kazdy jezyk bedzie dobry, jesli bedzie znany na wysokim poziomie. jest roznica miedzy francuski B2/C1 a powiedzmy chiński A1. :)

#3 Karmelek

Karmelek

Stały bywalec

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisano wto, 07 lip 2015 - 15:03

Niemiecki: zdecydowana większość uczy się w szkole, ale nie umie z tego nic. Wpisują na CV, nie jest więc niczym atrakcyjnym, ale... zazwyczaj jest to poziom A2 albo nawet nie ;) a że w Niemczech ludzi do pracy szukają, to ktoś z językiem może się nieźle ustawić. Chyba.

Francuski: osobiście nie lubię :P ale że Francuzi angielskiego się uczyć nie chcą, to znajomość francuskiego może być przydatna. Ale jeśli ty też nie lubisz, to nie ma co się zmuszać.

Hiszpański: dużo ludzi na świecie go zna, niekoniecznie mówię tu o native speakerach (choć może lepiej powiedzieć: habladores nativos czy jakby to było ;)). Poza tym - i to kilka osób oprócz mnie zauważyło - kiedy się szuka jakichś informacji w necie, czasami się zdarza, że opracowania po hiszpańsku czasami są nawet bardziej przydatne niż angielskie.

Holenderski, czy tam niderlandzki: takie coś między angielskim a niemieckim. Przy okazji używany w Belgii. W CV może zaciekawić, a sama Holandia jest wysoko rozwiniętym krajem, więc i tam firm szukających współpracy za granicą nie brakuje. Poza tym, nawet niedaleko mnie jest biuro, które załatwia sprawy finansowe/podatkowe między Polską a Holandią (wiesz, emigranci, ich rodziny i takie tam). Zawsze jest to jakaś opcja ;)

Rosyjski w sumie też nie jest zły. A na twoim miejscu weszłabym na jakąś stronkę z ofertami pracy i poszukała, jakie języki są teraz "poszukiwane" :)

#4 Krasnoludek

Krasnoludek

Rozkręca się

• Members
  • PipPip
  • 15 postów

Napisano wto, 11 sie 2015 - 15:06

Takie kwestie są ambiwalentne. Może trafić się, że praca Twoich marzeń będzie w francuskiej firmie, gdzie premiowana byłaby znajomość francuskiego, a może się zdarzyć, że najkorzystniejsza byłaby nauka języka niemieckiego.

Ze swojej strony myślę, że największe prawdopodobieństwo jest, że przyda Ci się umiejętność języka francuskiego lub niemieckiego.
Z drugiej strony możesz zacząć się uczyć tych dwóch języków (do poziomu komunikatywnego), a ten który będzie ci potem bardziej potrzebny kontynuować już po znalezieniu pracy :)

Sama nigdy nie lubiłam w szkole uczyć się języków, ale teraz ponownie zaczynam z kursem metodą Emila Krebsa (www.krebsmethod.com) i jestem bardzo zaskoczona, bo moje wrażenia są zupełnie inne. Teraz lubię się uczyć i robię to w wolnym czasie (lekcje mam nagrane na telefon) mogę do nich zajrzeć. Teraz myślę jeszcze o nauce hiszpańskiego z tego względu, ze język ten ma bardzo wielu użytkowników na świecie.

To jakie języki będą przydatne zależy też, czy chcesz zostać w Polsce, czy np. dopuszczasz możliwość wyjazdu ( czy wyjazd bardziej na terenie Europy, czy też nie chcesz się w ogóle ograniczać )

#5 Martucha

Martucha

Początkujący

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisano śro, 12 sie 2015 - 10:21

Ze wzgledu na prace warto pouczyc sie jezykow krajow Skandynawskich, chinskiego, niemieckiego, angielski - to teraz w zasadzie podstawa. Ja tez myslalam, zeby zaczac drugi jezyk, ale nie moge sie zdecydowac. Myslalam nawet o czeskim bo troche umiem i bardzo mi sie podoba. Hiszpanski tez fajny i pol swiata sie nim posluguje (patrz Ameryka Poludniowa). Najrozsadniej to by bylo sie uczyc tego niemieckiego badz wlasnie hiszpanskiego. Aha no i francuski tez jest w cenie. Angielski - podstawa, plus np. wlasnie hiszpanski, francuski lub niemiecki. Warto sie tez uczyc jezykow nietypowych.

#6 Shan_com_pl

Shan_com_pl

Stały bywalec

• Members
  • PipPipPip
  • 145 postów

Napisano nie, 23 sie 2015 - 09:12

Wszystko o czym piszesz to oczywiście prawda i również jestem zdania,że warto zacząć się uczyć języków obcych które nie są tak popularne,czyli Skandynawskich ( trudne do opanowania) oraz wschodnie jak Rosyjski czy nawet Chiński. Niestety nie przyjdzie nam to łatwo od tak sobie,wręcz przeciwnie bo ich nauka zajmuje sporo czasu.

#7 kryśku

kryśku

Stały bywalec

• Members
  • PipPipPip
  • 176 postów

Napisano czw, 27 sie 2015 - 11:56

Wyświetl postUżytkownik Karmelek dnia wto, 07 lip 2015 - 15:03 napisał

Niemiecki: zdecydowana większość uczy się w szkole, ale nie umie z tego nic. Wpisują na CV, nie jest więc niczym atrakcyjnym, ale... zazwyczaj jest to poziom A2 albo nawet nie ;) a że w Niemczech ludzi do pracy szukają, to ktoś z językiem może się nieźle ustawić. Chyba.
Dlatego własnie pisałem o tej różnicy między "no uczyłam się niemieckiego"(A2) a "znam w stopniu zaawansowanym niemiecki"(C1). W rekrutacji jest na to zwracana uwaga. Więc tak naprawdę każdy język dopracowany do perfekcji będzie dobry.

#8 Karmelek

Karmelek

Stały bywalec

• Members
  • PipPipPip
  • 234 postów

Napisano pią, 28 sie 2015 - 11:01

Język, którego się w miarę często używa :)

Rozumiem przez to: najpierw uczę się angielskiego na dobrym poziomie, a potem się biorę za dopracowanie do perfekcji np. chorwackiego ;)

#9 Polaczek

Polaczek

Początkujący

• Members
  • Pip
  • 1 postów
  • MiejscowośćDuisburg

Napisano wto, 22 wrz 2015 - 21:08

Moim zdaniem niemiecki może się przydać. Ja osobiście używam go codziennie i zauważyłem, że można porozumieć się nim z praktycznie każdym. Może wydawać się to śmieszne, jednak słyszałem, że język chiński może być również dobrym wyborem, iż z roku na rok coraz więcej osób go zna.

#10 Dogger

Dogger

Stały bywalec

• Members
  • PipPipPip
  • 35 postów

Napisano śro, 19 paź 2016 - 15:23

Starałem się kiedyś uczyć języka angielskiego, ale nie bardzo mi to wychodziło. Teraz znowu będę próbował ale chyba z zestawem do szybkiej nauki języka od SITA http://www.sita.pl/ . Czytałem, że postępując według ich zaleceń można w krótkim czasie opanować języki obce.

#11 Mysza99

Mysza99

Stały bywalec

• Members
  • PipPipPip
  • 95 postów

Napisano pią, 21 paź 2016 - 14:10

Hiszpański jest ciekawy. Ja bym się jego na twoim miejscu zaczęła uczyć

#12 tomtomektom99

tomtomektom99

Początkujący

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisano pon, 24 paź 2016 - 10:46

Ja mysle o wloskim^^ slyszalem ze w emkip school mają calkiem fany poziom :) co Wy na to?

#13 kachaaa321

kachaaa321

Rozkręca się

• Members
  • PipPip
  • 24 postów

Napisano śro, 02 lis 2016 - 14:41

o! wloski moze byc fajny ^^ nie mam pojęcia, jak ucza w empiku, bo chodzę do speakup. no i dla mnie wciaz najbardziej przyszlosciowy jest angielski :) myślę ze to sie jeszcze dlugo nie zmieni. a w przyszlosci może będzie to chinski? kto wie ^^

#14 Laila

Laila

Stały bywalec

• Members
  • PipPipPip
  • 74 postów

Napisano pią, 04 lis 2016 - 14:10

Włoski włoski! Uwielbiam ten język! Ucz się! ;))

#15 tomtomektom99

tomtomektom99

Początkujący

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisano wto, 08 lis 2016 - 10:03

Uczę, się uczę ;) Już sam się przekonałem, że empik jest niezły. Chyba najlepsze jest to, że mam zajęcia z Włochem, który mieszka od wielu lat w Polsce. On do tej pory nie może zrozumieć po co nam jedno słowo, które może mieć wiele znaczeń, jak zamek do drzwi, budowla i przy kurtce. Podobno we Włoszech czegoś takiego nie ma :)

#16 vittoria

vittoria

Rozkręca się

• Members
  • PipPip
  • 18 postów

Napisano śro, 09 lis 2016 - 15:53

Czeski albo słowacki! jest duzo ofert pracy w takich firmach co współpracują z naszymi południowymi sąsiadami; i mnie sie np bardzo podobają, zwłaszcza czeski

#17 tomtomektom99

tomtomektom99

Początkujący

• Members
  • Pip
  • 9 postów

Napisano pon, 14 lis 2016 - 20:16

O! to ciekawe, co mówisz :) Rzeczywiście też słyszałem, że Polacy przenoszą nawet swoje firmy do Czech, bo to bardzo perspektywiczny rynek i niższe podatki ;) Nie wiem jednak czy podołam nauce aż tylu języków :P Pozdrawiam!

#18 Truskaweczka90

Truskaweczka90

Stały bywalec

• Members
  • PipPipPip
  • 45 postów

Napisano wto, 22 lis 2016 - 21:43

Przy tego typu pytaniach nie można dać jednej odpowiedzi. Możne jednak dawać pewne wskazówki. Dobrze jest nauczyć się takiego języka, którego znajomość przyda się w życiu np przy szukaniu pracy bądź takiego które nam się po prostu podoba. Wtedy tempo jego nauki będzie zdecydowanie szybsze. Język angielski jest językiem uniwersalnym i jego znajomość przydaje się w wielu branżach np. turystycznej. W każdym właściwym pensjonacie, na całym świecie, bezproblemowo można się porozumieć, wystarczy znać podstawy tego języka. W odniesieniu do niego nie tylko można mówić o tym, iż warto go znać, ale też w poniektórych sytuacjach jest niemal niezbędny.
Ja ucze sie języka w szkole speak up. Jest ok. Jak miałam problem z mówieniem, to lektorka nauczyła mnie sprawnie posługiwać się angielskim w mowie. Mają dobry system nauczania i małe grupy ja skorzystałam także ze sporej zniżki. Oprócz tego członkostwo w klubie speak up umożliwia także uczęszczanie na specjalne zajęcia tematyczne takie jak club activities. Są to dodatkowe zajęcia o profilu konwersacyjnym, poświęcone wielu interesującym tematom, takim jak kultura, sport, biznes, kuchnia.

#19 Sakura_Flower

Sakura_Flower

Stały bywalec

• Members
  • PipPipPip
  • 67 postów

Napisano wto, 22 lis 2016 - 21:46

Ja osobiście szukam na prezent dla mojej mamy właśnie szkoły języka angielskiego gdzie mogłaby chociaż nauczyć się zwrotów które pozwolą jej na dogadanie się z innymi, bo wykupiłam jej na Gwiazdke wyjazd:-) Słuszałam że speak up ma całkiem fajne możliwości. Czy coś wiecie na ten temat?

#20 kachaaa321

kachaaa321

Rozkręca się

• Members
  • PipPip
  • 24 postów

Napisano pon, 28 lis 2016 - 21:03

o! bardzo fajny pomsył na prezent dla mamy :D ja ucze się w speakupie i juz mowilam, ze jest mega. myślę, ze Twojej mamie tez sie spodoba i tam jest tak, ze w grupie nie trafia sie jej nastolatki, tylko ludzie w jej wieku, więc jeszcze moze pozna jakąś przyjacioleczke ;)