Skocz do zawartości


Co sądzilibyście o powołaniu Związku Uczniów Polskich? :)


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Filista1

Filista1

  Początkujący

 • Members
 • Pip
 • 2 postów
 • Płeć:Chłopak

Napisano nie, 23 sie 2015 - 09:08

Cześć wszystkim. :)
Chyba już pora wyrazić otwarcie nasze uczniowskie zdanie :)
Otóż co sądzilibyście o powołaniu Związku Uczniów Polskich, reprezentującego interesy uczniów. Większość grup społecznych i zawodowych ma swoją reprezentację, więc dlaczego my - uczniowie - fundament edukacji nie mamy mieć własnej?
Taki Związek mógłby się zajmować min.
1)składaniem petycji do MEN w sprawach uczniowskich;
2)lepszą koordynacją działalności samorządów uczniowskich;
3)wpływaniem na prawo oświatowe, zwłaszcza w zakresie:
a)zarządzania oświatą(np. jej uspołecznienia, co postuluje się już od dawna) oraz sposobu obsadzania w niej stanowisk kierowniczych;
b)modelu nauczania;
c)zasad i zakresu przedmiotowego egzaminów zewnętrznych;
4)krzewieniem pozytywnych postaw społecznych, np. bezinteresowności;
5)integracja środowiska uczniowskiego, poprzez imprezy zapoznawcze;
6)nauką demokracji, kompromisu i wypływających z nich wartości szacunku i zaufania, doskonalonego zgodnym współdziałaniem;
7)pomocą dla uczniów w trudnej sytuacji materialnej;
8)walka o prawa uczniów krzywdzonych, niesprawiedliwymi ocenami czy ze względu różne defekty rozwojowe(np. uczniów z dyskalkulią);
9)prowadzenie szeroko zakrojonych działań na rzecz rozwijania pasji wśród uczniów :) ;
10)wspólnym wyrażaniem stanowiska środowiska uczniowskiego wobec władz i innych grup społecznych;
11)występowanie z obywatelskimi inicjatywami ustawodawczymi w zakresie prawa, nas bezpośrednio dotykającego.
Pokażmy, że to nie uczniowie pracują na rzecz urzędników oświatowych, ale urzędnicy dla nas! Pokażmy, że mamy własny głos i nie pozwolimy go tłamsić, przez bezduszną, biurokratyczną administrację oświatową! :)
Dodam, że posiadam niezbędną wiedzę prawną, aby taki Związek założyć. Potrzeba tylko kilku osób. Zatem apeluję - jednoczmy się, wspierajmy, działajmy, budujmy lepsze jutro dla polskiego ucznia! :)
Jeśli ten apel spotka się z pozytywnym odzewem to zgadamy się, jak wspólnie działać dalej razem w celu utworzenia Związku(statut itd. :)
Odpierając już na wstępie argumenty, że istnieją już takie instytucje jak SDiM, młodzieżowe rady miast itp. - powiem, że są one połowiczne i są raczej zabiegiem propagandowym władzy, chcącej podlizać się młodym, z którymi nikt specjalnie się nie liczy. Pora powołać coś naprawdę samorządnego, niezależnego i krytycznego(w pozytywnym sensie) wobec polityki władzy! :) Głęboko wierzę, że małymi kroczkami zbudujemy piękne dzieło, będące wzorem dialogu i współpracy dla innych grup społecznych i zawodowych, a ponadto skutecznym środkiem oddziaływania na naszych decydentów. :)
Pozdrawiam,
Filip. :)

#2 Agatoja

Agatoja

  Stały bywalec

 • Members
 • PipPipPip
 • 763 postów
 • Płeć:Dziewczyna

Napisano nie, 23 sie 2015 - 23:04

Jestem za! :)

#3 Karmelek

Karmelek

  Stały bywalec

 • Members
 • PipPipPip
 • 234 postów
 • Płeć:Dziewczyna

Napisano pon, 24 sie 2015 - 19:42

No niby pomysł jest, ale widzę tu parę kwestii do omówienia:

Członkowie chyba muszą być pełnoletni... a to znacznie ogranicza działanie takiego związku. Podobnie ma się sprawa z podpisami pod projektami ustaw itd.

Egzaminy zewnętrzne... dobrze by było w tej sprawie zasięgać porad ludzi, którzy wykonują dane zawody i wiedzą, co powinno sie sprawdzać. To samo z maturami - tu głos powinni mieć wykładowcy na uczelniach.

Punkt 8 tu mnie chyba najbardziej przekonuje. Ale bardziej pasowałoby mi to na jakąś organizację broniącą praw uczniów, do której mogliby też należeć rodzice,ogólnie obywatele chętni do pomocy.

Ale cóż - samorządy szkolne, szerzenie pozytywnych postaw i tak dalej zostawiłabym w spokoju. Przynajmniej teraz. Ludzie, którzy chcą coś w tym kierunku robić, już to robią, a reszta i tak będzie miała to gdzieś. Ogólnie, związek zrzeszający uczniów całego kraju wydaje mi się czymś wręcz utopijnym.

Nie lepiej iść z duchem czasu i pokusić się o założenie, tak na dobry początek, grupy na Facebooku, potem ewentualnie jakiejś strony? Bo szczerze, o wszelkich sprawach związanych z polityką/prawem dowiaduję się właśnie z wydarzeń/stron na fb :)

#4 Filista1

Filista1

  Początkujący

 • Members
 • Pip
 • 2 postów
 • Płeć:Chłopak

Napisano pon, 24 sie 2015 - 19:43

https://www.facebook...myzup12?fref=ts
Oto profil tej inicjatywy na fb. :) Zachęcam do polubienia.